Funkcjonowanie w branży transportowej nie jest proste. Wiąże się z tym wiele różnych formalności na każdym etapie od momentu założenia takiej firmy. Oprócz tego musimy zadbać o właściwe zasoby, bez których prowadzenie takiej działalności gospodarczej będzie niemożliwe. Wszelkiego rodzaju zaniedbania lub niedociągnięcia przełożą się na osiągane przez nas wyniki finansowe. Jeżeli chcemy więc odnieść sukces na rynku, musimy starannie podejść do każdego aspektu prowadzenia firmy transportowej.
Jakie dokumenty będą nam potrzebne przy tego typu działalności gospodarczej?
Absolutną podstawą jest przygotowanie zawczasu szczegółowego biznesplanu. Musi on w sobie zawierać dokładne analizy finansowe oraz raport dotyczący aktualnych warunków panujących w tej branży. Rozsądnym pomysłem jest wykonanie analizy SWOT, która pozwoli nam zweryfikować, jakie są nasze mocne i słabe strony oraz z jakich szans będziemy mogli skorzystać, a jakich zagrożeń musimy się wystrzegać. Tego typu dokumenty przydają się w przypadku rozpoczynania działalności gospodarczej w dowolnej branży.
Kolejne dokumenty są czymś, bez czego nie obejdzie się żadna firma transportowa. Nie ważne czy dopiero ją zakładamy, czy funkcjonuje już od jakiegoś czasu na rynku. Certyfikat kompetencji zawodowych oraz licencja na spedycję są absolutnie konieczne, abyśmy w ogóle mogli świadczyć usługi przewozowe. Oprócz tego wymagany jest wpis z KRK (Krajowy Rejestr Karalności) o niekaralności. Tytuł prawny do dysponowania samochodami spełniającymi wymagania techniczne oraz ubezpieczenia OC.to kolejne elementy, bez których się nie obejdziemy. Ponadto musimy posiadać odpowiednio duże zabezpieczenie finansowe, zanim zaczniemy wykonywać zlecenia.
Jak zadbać o naszą flotę samochodową?
Nie sposób prowadzić firmy transportowej, jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością pojazdów. To za ich pomocą będziemy transportowali wszelkiego rodzaju ładunki. Możemy kupić je na własność i wtedy będziemy z nich korzystać z pełną swobodą. Lepszym rozwiązaniem może się jednak okazać skorzystanie z usług firm leasingowych. Nasza flota musi być ubezpieczona, przy czym często OC powinniśmy połączyć z ubezpieczeniem AC. Biorąc pod uwagę długie trasy, po których podróżują nasze samochody, ryzyko wypadku jest zawsze aktualne. Musimy również zadbać o właściwe wyszkolenie kierowców, dzięki czemu ograniczymy ryzyko popełnienia przez nich pomyłki, która doprowadziłaby do uszkodzenia ładunku bądź pojazdu.
Innym zagrożeniem, które musimy wziąć pod uwagę, jest problem kradzieży. Flota stanowi podstawę działalności naszej firmy. Nawet jeden ukradziony samochód spowoduje znacznie straty finansowe. Pozostawienie kwestii odzyskania naszej własności w rękach policji jest ryzykowne. Nawet jeśli odnajdą oni pojazd, zabierze im to dużo czasu. Z tego powodu warto zainwestować w monitoring pojazdów GPS. Dzięki niemu będziemy zawsze wiedzieć, gdzie znajdują się nasze maszyny. Możliwość śledzenia ich w czasie rzeczywistym pozwoli szybko wykryć jakieś nieprawidłowości odnośnie do trasy. O wiele łatwiej odzyskać auta wyposażone w takie urządzenie.
Zostaw komentarz