• Jak zostać kierowcą zawodowym?

    Kurs, lekcje jazdy, egzamin.. I już? Oczywiście, ale w przypadku, gdy chcesz zostać kierowcą. Marzysz o karierze kierowcy zawodowego? Jeśli tak, tu droga jest nieco bardziej skomplikowana. Zawód ten jest trudny i wymagający, lecz jeśli koniecznie chcesz w ten sposób zarabiać na życie, my przedstawimy Ci kolejne kroki.

    Po pierwsze, aby zostać kierowcą zawodowym należy posiadać prawo jazdy kategorii C, czyli na prowadzenie samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony. Można ubiegać się i nie dopiero wtedy, gdy posiadamy już kat. B. Znaczne grono kierowców decyduje się na jednoczesne zdobycie kategorii C+W, czyli możliwość jazdy z przyczepą lub naczepą. Kiedy uzyskane zostaną już kolejne kategorie, czas na krok kolejny czyli na szkolenie jakim jest kwalifikacja wstępna bądź kwalifikacja wstępna przyspieszona. Konieczne jest także pozytywne przejście wszystkich badań lekarskich jak również badań psychologicznych. Badania, które wykonuje psycholog to między innymi ocena dojrzałości społecznej, jak i sprawności intelektualnej i procesów poznawczych (badanie koordynacji ruchowej, czas reakcji na bodźce), oraz ocena funkcjonowania w sytuacjach niebezpiecznych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wszelkie badania oraz kwalifikacje należy odnawiać co pięć lat. W drodze do bycia zawodowym kierowcą należy oczywiście liczyć się także z kosztami. Uzyskanie wszystkich kwalifikacji oraz wszelkie badania to koszt w granicach ok. 7 tys. złotych. Istotną kwestią jest także wiek- osoba ubiegająca się o „zawodowego kierowcę” musi ukończyć 21 lat.

    W obecnym czasie zawód kierowcy jest niezwykle pożądany. Większość firm transportowych ma ogromne braki w załodze, przez to muszą zatrudniać emerytów bądź w trasy muszą wyruszać podwójne obsady. Warto więc poświęcić wymagane fundusze, zdobyć kwalifikacje, a w późniejszym czasie zarabiać większe sumy. Mimo iż, jest to zawód wiążący się z ciągłym byciem w trasie, dobry kierowca może uzyskać naprawdę dobre wynagrodzenie.

Autor:

Wszystko co tylko związane jest ze środkami lokomocji - zarówno drogowego, jak i powietrznego, wodnego, szynowego... Ciekawostki, trochę techniki, trochę nowinek - ogólnie wszystko :)

Zostaw komentarz

Jeśli chciałbyś podzielić się z nami swoją opinią, napisz tutaj komentarz.

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

4 × trzy =