• Jak zostać pilotem samolotu?

  Na każdego, kto chce zostać pilotem samolotu, czeka długa, bardzo trudna droga. Osiągnięcie tego tytułu nie jest jednak niemożliwe. Jak można zostać pilotem samolotu?

  Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że bycie pilotem to nie tylko przyjemność podziwiania świata z góry. To bardzo ciężka, zmianowa, stresująca i trudna dla organizmu robota.

  Warunki fizyczne i psychiczne

  Żeby móc zostać pilotem samolotu należy przejść szereg badań lekarskich. Im wyższa licencja tym bardziej rygorystyczne wymogi. Duże wady wzroku i słuchu dyskwalifikują już na starcie. W trakcie badań sprawdzana jest także koordynacja ruchowa, refleks, widzenie w ciemności.

  Cechy charakteru są równie ważne. Kandydat na pilota musi być zrównoważony, rozsądny, opanowany, cierpliwy. Musi umieć skupić się na konkretnej czynności przez kilka godzin, mieć podzielną uwagę i znakomicie radzić sobie ze stresem.

  Licencje

  • PPL (Private Pilot Licence) – podstawowa licencja turystyczna. Pozwala na latanie rekreacyjne w bardzo dobrych warunkach
  • CPL (Commercial Pilot Licence) – licencja zawodowego pilota, pozwala na zarobkowe pilotowanie rejsów pasażerskich małymi samolotami
  • ATPL (Airline Transport Pilot Licence) – najwyższy stopień zawodowego pilota. Pozwala na latanie statkami zabierającymi więcej niż 9 pasażerów i ważącymi ponad 5,7 tony.

   

  Są to główne licencje. Oprócz nich istnieje jeszcze szereg innych, uprawniających do latania na konkretnych samolotach, warunkach, lub danym stanowisku. Pilotem z uprawnieniem PPL można zostać już w wieku 17 lat.

  Edukacja

  W Polsce istnieją dwie uczelnie kształcące pilotów samolotów pasażerskich – Politechnika Rzeszowska i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Ta druga wymaga jednak posiadania licencji turystycznej (PPL), żeby się do niej dostać.

  Szkolić się można także na kursach organizowanych przez wyspecjalizowane firmy. Czas trwania takiego szkolenia to około 3 lata. Minusem jest bardzo duży koszt, przekraczający 200 tys. złotych. Bez ukończenia w/w szkół można maksymalnie osiągnąć stopień pierwszego oficera.

Autor:

Wszystko co tylko związane jest ze środkami lokomocji - zarówno drogowego, jak i powietrznego, wodnego, szynowego... Ciekawostki, trochę techniki, trochę nowinek - ogólnie wszystko :)

Zostaw komentarz

Jeśli chciałbyś podzielić się z nami swoją opinią, napisz tutaj komentarz.

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

dziewiętnaście − 17 =