• Najważniejsze przepisy dla podróżujących samolotem

  Podróż samolotem obarczona jest wieloma restrykcjami. Często osoby podróżujące po raz pierwszy mają wiele dylematów odnośnie tego jak wygląda cała procedura, co można wnieść na pokład, czego nie wolno przewozić. Na szczęście wszystko jest dobrze opisane i wytłumaczone. Przypomnijmy najważniejsze punkty:

  1. Bagaż – najwięcej restrykcji dotyczy tego co można zabrać ze sobą w bagażu. Wszelkiego rodzaju substancje wybuchowe i łatwopalne są w stu procentach zabronione zarówno w bagażu podręcznym jak i rejestrowanym. Warto zapamiętać, że istnieje także zakaz przewożenia baterii litowo-jonowych w bagażu rejestrowanym. Jedynym wyjątkiem są wózki inwalidzkie zasilane bateriami, jednak przewóz takiego trzeba wcześniej skonsultować z linią lotniczą. Jeśli chodzi o bagaż podręczny to dodatkowo istnieje zakaz przewożenia przedmiotów, które mogą zostać uznane jako broń, takie jak nożyczki z ostrymi końcami, narzędzia. Największe restrykcje dotyczą płynów. Na pokład samolotu można wnieść z zewnątrz maksymalnie litr płynów w małych buteleczkach nie przekraczających 100 ml pojemności. Jeśli chodzi o płynne leki to dozwolona jest ilość potrzebna na czas podróży.
  2. Każda linia lotnicza ma swoje ograniczenia co do rozmiaru i ciężaru bagażu, a kraje do których lecimy mogą mieć limity co do ilości przewożonego alkoholu, albo jedzenia. Należy to sprawdzić przed wylotem.
  3. Na pokładzie obowiązuje zakaz korzystania z telefonów w trybie normalnym. Dopuszczalne jest jedynie użytkowanie ich z ustawionym „trybem samolotowym”.
  4. Wbrew temu co mówią, na pokład można wznosić jedzenie. Bez problemu można wnieść np. batoniki, czy zapakowane kanapki. Należy unikać jedynie mocno aromatycznych i płynnych potraw. Jeśli chodzi o jedzenie dla dzieci, to rodzice, bądź opiekunowie bez problemu mogą wnieść mleko lub inne potrawy dla dziecka. Często jednak posiłek taki musi zostać skosztowany przed wylotem przez opiekuna.
  5. Obowiązkowo należy wysłuchać instrukcji bezpieczeństwa przed wylotem.
  6. W trakcie startu i lądowania należy mieć zapięte pasy.
  7. Obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów.

Autor:

Wszystko co tylko związane jest ze środkami lokomocji - zarówno drogowego, jak i powietrznego, wodnego, szynowego... Ciekawostki, trochę techniki, trochę nowinek - ogólnie wszystko :)

Zostaw komentarz

Jeśli chciałbyś podzielić się z nami swoją opinią, napisz tutaj komentarz.

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

trzy × dwa =