• Popularne firmy kurierskie w Polsce

  Obecnie wielu zakupów dokonujemy w sieci, a w takim przypadku konieczne jest zapewnienie sobie dostawy wybranych towarów. Czasem możemy dokonać jej osobiście, lecz o wiele wygodniejsze jest dostarczenie produktów pod nasz adres domowy lub firmowy, a w tym najlepiej sprawdzają się kurierzy. Które firmy cieszą się największą popularnością w Polsce?

  Dlaczego ta forma dostawy?

  Wszelkie dokonywane w ostatnich latach badania różnych instytucji wykazują, że zdecydowanie największym zainteresowaniem w kontekście dostawy e-zakupów cieszą się firmy kurierskie. Jest to dogodne rozwiązanie, bo choć część sprzedawców oferuje także osobisty odbiór towarów w swoich sklepach czy dodatkowych punktach sprzedaży, to nie zawsze możemy tam komfortowo dotrzeć lub nie chcemy po prostu tracić na to czasu. Właściwie jedyną alternatywą stają się pomału tak zwane Paczkomaty, które zlokalizowane są w wielu punktach, więc dostarczenie przesyłek do tego miejsca pozwala na odebranie towaru w odległości niedalekiej od swojego miejsca zamieszkania. Jest to rozwijająca się kategoria, lecz wciąż pozostająca dość znacząco z tyłu względem dostaw kurierskich. Opublikowany w roku 2018 raport „E-commerce w Polsce 2018. Gemius dla e-Commerce Polska” pokazał, że aż 75% osób preferuje taki właśnie wariant. Wskazał także najpopularniejsze firmy kurierskie z naszym kraju.

  Dwóch hegemonów

  Od lat znaczna część tego rynku należy do dwóch firm – DPD oraz DHL. Mają one bogatą historię i ich zasięg obejmuje delikatnie ponad połowę udziałów w rynku (podzielonych niemal po równo między siebie). DHL wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest to w pełni międzynarodowa firma, obsługująca właściwie wszystkie kraje na świecie. Z kolei rodowód DPD jest rdzennie krajowy, bowiem w początkowej fazie działania bazował zupełnie na kapitale polskim, lecz pod koniec ubiegłego wieku inwestycji w ten podmiot dokonała Grupa Poczty Szwedzkiej i obecnie również jest to dostawca międzynarodowy, skupiony na krajach europejskich.

  Grupa pośrednia

  Na tle segmentu wyróżniają się również InPost, a także Pocztex24, które w minionym roku przyciągały odpowiednio 15 i 10 procent klientów na rynku. Nie ma w tym zapewne przypadku, bowiem są oni dość bezpośrednimi konkurentami. O tym, jakie paczki można wysłać za pośrednictwem tego przedsiębiorstwa, można przeczytać na https://www.epaka.pl/cennik-przesylek/pocztex24.

  Ta druga firma należy do Poczty Polskiej, co było reakcją na rozwój tej formy dostawy. InPost jest z kolei największym niezależnym operatorem pocztowym, więc rywalizuje z Pocztą Polską na wielu płaszczyznach, w tym także dostaw kurierskich.

  Pozostałe znaczące firmy

  Wśród pozostałych znaczących graczy na rynku, a co za tym idzie popularnych firm kurierskich w naszym kraju znajdują się GLS, UPS (inofmracje związane z wysyłką za pośrednictwem tej firmy są dostępne na https://www.epaka.pl/firmy-kurierskie/fedex) oraz FedEx, które obsługują po kilka procent pozostałych klientów. GLS to europejski operator skupiony na tym właśnie rynku, podczas gdy kolejne dwie wymienione firmy to globalne korporacje amerykańskie, które szczególnie chętnie wybierane są w kontekście transportowania przesyłek z zagranicy. To właśnie wymienionych siedem przedsiębiorstw stanowi głównych dostawców przesyłek kurierskich w naszym kraju, ciesząc się dużym zaufaniem oraz popularnością konsumentów. Z przykładową ofertą np. GLS można zapoznać się na https://www.epaka.pl/firmy-kurierskie/gls.

Autor:

Wszystko co tylko związane jest ze środkami lokomocji - zarówno drogowego, jak i powietrznego, wodnego, szynowego... Ciekawostki, trochę techniki, trochę nowinek - ogólnie wszystko :)

Zostaw komentarz

Jeśli chciałbyś podzielić się z nami swoją opinią, napisz tutaj komentarz.

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

pięć × cztery =